Bevezetés

A bevezetés témakörébe tartozó írásokon keresztül példákat mutatunk a vezérlőszerkezetek, programegységek „helyes” - Ada stílusú - használatára. Az Ada egy erősen típusos nyelv, ezért a típusrendszerrel már a kezdetekben is részletesebben foglalkozunk. Ezután megmutatjuk, hogy hogyan lehet a programjainkat logikusan tagolt, átlátható részekre bontani. Írunk generikus [más nyelveken „template”] programokat, néhány példán keresztül érintjük a kivételkezelés témakörét, valamint a mutatók használatát is, végül pedig a párhuzamos programozás nyelvi elemeit is ismertetjük. Mint a rövid áttekintőből kiderült már a bevezetés sem a teljesen kezdő programozóknak szól. Feltételezzük, hogy az Olvasó már írt programokat más programozási nyelveken. A példák azonban, amiket itt mutatunk mind konzolos alkalmazások lesznek. (Ez segíti, hogy kizárólag a nyelvi elemekre tudjunk koncentrálni, és lépésről lépésre tudjuk megismertetni ezeket az Olvasóval.) Ezek témakörök lefedik az ELTE-IK Ada programozási nyelv tárgyának tananyagát. A továbbiakban ezekre az ismeretekre építünk.

A programok kezdetben oktató jellegűek lesznek. Ezeknek a célja az, hogy kialakítsanak egy általános képet a nyelvről. Ha ez már kialakult, és az új ismereteket tudjuk mihez kötni, elkezdünk foglalkozni a részletekkel. (A további cikksorozatok ezeket a témaköröket részletesen tárgyalják, valamint bemutatnak néhány olyan technikát, melyet a biztonságkritikus szoftverek fejlesztésénél használhatunk.)

Számos helyen megjegyzéseket teszünk, amelyek segítik az érdeklődő olvasót, hogy önállóan is elindulhasson saját felfedező útjára az Ada programozás világában…